Vplyvy holorubov: ďalšia www linka

Autor: Rastislav Jakuš | 13.12.2008 o 23:05 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1833x

Aj keď ťažbovo/chemicky orientovaný lesníci hovoria o tom, že sa na Slovensku sa holoruby nepoužívajú mimo Záhoria, z môjho pohľadu (prírode blízke lesníctvo) je realita úplne iná.

Holoruby sa používajú, a to dosť často. Majú iné názvy, ale vždy ide o ťažbu materského porastu bez prítomnosti prirodzeného zmladenia (mladých stromčekov) na danej ploche. Takéto plochy je potom nutné umelo zalesňovať. Z ekologického hľadiska môžeme za ako holorub označiť aj kalamitné ťažby dreva. Takýmito zásahmi sú dnes postihnuté hlavne Nízke Tatry, ale aj ostatné pohoria Slovenska.

            V určitých prípadoch je použitie holorubov nevyhnutnosť. Jednoducho nie je iné vhodné riešenie. Napríklad v oblastiach nepôvodných smrečín postihnutých novodobým odumieraním smreka alebo v nárazníkových zónach okolo rezervácií. Problém je však to, že dnes sa takéto hrubé zásahy používajú na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier (spolu s leteckými postrekmi insekticídmi). Dnes sú aj silné tlaky na použitie takýchto zásahov v prírodných rezerváciách alebo o zrušenie prírodných rezervácií aj preto, aby sa tam mohli robiť holoruby.

Tu je linka na tú štúdiu:

Vliv holosečného hospodaření na půdu, vodu a biodiverzitu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

KOMENTÁRE

Vyzerá to, akoby u Plavčana zaviedli výpalné

Minister by mal skončiť. Nielen za spackané výzvy na výskum a inovácie.

KOMENTÁRE

Dalík pootvoril pohľad do biznisu. Čo prezradia ostatní, napríklad Fico?

Topolánek nakoniec Dalíka na svoj pád nepotreboval.


Už ste čítali?