Vplyvy holorubov: ďalšia www linka

Autor: Rastislav Jakuš | 13.12.2008 o 23:05 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1848x

Aj keď ťažbovo/chemicky orientovaný lesníci hovoria o tom, že sa na Slovensku sa holoruby nepoužívajú mimo Záhoria, z môjho pohľadu (prírode blízke lesníctvo) je realita úplne iná.

Holoruby sa používajú, a to dosť často. Majú iné názvy, ale vždy ide o ťažbu materského porastu bez prítomnosti prirodzeného zmladenia (mladých stromčekov) na danej ploche. Takéto plochy je potom nutné umelo zalesňovať. Z ekologického hľadiska môžeme za ako holorub označiť aj kalamitné ťažby dreva. Takýmito zásahmi sú dnes postihnuté hlavne Nízke Tatry, ale aj ostatné pohoria Slovenska.

            V určitých prípadoch je použitie holorubov nevyhnutnosť. Jednoducho nie je iné vhodné riešenie. Napríklad v oblastiach nepôvodných smrečín postihnutých novodobým odumieraním smreka alebo v nárazníkových zónach okolo rezervácií. Problém je však to, že dnes sa takéto hrubé zásahy používajú na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier (spolu s leteckými postrekmi insekticídmi). Dnes sú aj silné tlaky na použitie takýchto zásahov v prírodných rezerváciách alebo o zrušenie prírodných rezervácií aj preto, aby sa tam mohli robiť holoruby.

Tu je linka na tú štúdiu:

Vliv holosečného hospodaření na půdu, vodu a biodiverzitu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Nemecký tím zachránil najmenej pravdepodobný darca. Diktátor

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

PLUS

Civilizovaná divočina. Na severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená.


Už ste čítali?