Čo znehodnocuje naše lesné rezervácie ?

Autor: Rastislav Jakuš | 9.12.2008 o 0:15 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1838x

Diskusia o osude našich, hlave smrekových, prírodných rezervácií je v plnom prúde. Na jednej strane sú vedci a ochrancovia prírody, ktorí bojujú za ich záchranu. Na druhej stane sú ľudia, ktorým ponechanie rezervácii na samovývoj spôsobuje problémy. Je to dosť široká problematika, a plánujem sa jej venovať v niektorom z nasledujúcich blogov. V tomto texte by som rad čitateľov upozornil na nezávislý zdroj, ktorý sa kvalitne venuje tejto problematike v Českej republike.

Je to : www.pralesy.cz

 

Za najdôležitejšiu informáciu pokladám kritériá pre hodnotenie prirodzenosti lesných porastov. Tabuľka vychádza z riešenia vedeckého projektu a mnohých konzultácií z nezávislými odborníkmi z Európy. Určuje prirodzenosť lesných porastov na základe prítomnosti takých znakov ako: výskyt ťažby dreva v minulosti, výskyt umelého zalesňovania, prítomnosť mŕtveho dreva, vplyv zvere a porovnanie druhového zloženia lesných porastov s prirodzeným (vrátane sukcesných drevín).

 

- To znamená, že pokiaľ by sa nepodarilo zachrániť naše prírodné rezervácie (5. stupeň ochrany prírody) pred ťažbou dreva, vrátane kalamitnej ťažby, dôjde k ich likvidácií.

 

- Premnoženie lykožrúta je z hľadiska prirodzenosti kladný jav. Po premnožení dôjde k vzniku mŕtveho dreva. Jeho prítomnosť v dostatočnom množstve je dôležitým kritériom pre ohodnocovanie prirodzenosti.

 

Na Slovensku sú v súčasnosti často používané kritéria (niektoré rezortné organizácie) ktoré nerešpektujú prirodzené vývojové cykly lesa, vrátane premnožení podkôrneho hmyzu. Na les sa dívajú staticky. Slovensko je pravdepodobne posledná krajina v Európe, kde sa takéto vedecky neaktuálne systémy používajú. Statický pohľad na les nerešpektuje realitu a môže viesť k likvidácií nášho prírodného dedičstva ťažbou dreva. 

        
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?