Čo znehodnocuje naše lesné rezervácie ?

Autor: Rastislav Jakuš | 9.12.2008 o 0:15 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1872x

Diskusia o osude našich, hlave smrekových, prírodných rezervácií je v plnom prúde. Na jednej strane sú vedci a ochrancovia prírody, ktorí bojujú za ich záchranu. Na druhej stane sú ľudia, ktorým ponechanie rezervácii na samovývoj spôsobuje problémy. Je to dosť široká problematika, a plánujem sa jej venovať v niektorom z nasledujúcich blogov. V tomto texte by som rad čitateľov upozornil na nezávislý zdroj, ktorý sa kvalitne venuje tejto problematike v Českej republike.

Je to : www.pralesy.cz

 

Za najdôležitejšiu informáciu pokladám kritériá pre hodnotenie prirodzenosti lesných porastov. Tabuľka vychádza z riešenia vedeckého projektu a mnohých konzultácií z nezávislými odborníkmi z Európy. Určuje prirodzenosť lesných porastov na základe prítomnosti takých znakov ako: výskyt ťažby dreva v minulosti, výskyt umelého zalesňovania, prítomnosť mŕtveho dreva, vplyv zvere a porovnanie druhového zloženia lesných porastov s prirodzeným (vrátane sukcesných drevín).

 

- To znamená, že pokiaľ by sa nepodarilo zachrániť naše prírodné rezervácie (5. stupeň ochrany prírody) pred ťažbou dreva, vrátane kalamitnej ťažby, dôjde k ich likvidácií.

 

- Premnoženie lykožrúta je z hľadiska prirodzenosti kladný jav. Po premnožení dôjde k vzniku mŕtveho dreva. Jeho prítomnosť v dostatočnom množstve je dôležitým kritériom pre ohodnocovanie prirodzenosti.

 

Na Slovensku sú v súčasnosti často používané kritéria (niektoré rezortné organizácie) ktoré nerešpektujú prirodzené vývojové cykly lesa, vrátane premnožení podkôrneho hmyzu. Na les sa dívajú staticky. Slovensko je pravdepodobne posledná krajina v Európe, kde sa takéto vedecky neaktuálne systémy používajú. Statický pohľad na les nerešpektuje realitu a môže viesť k likvidácií nášho prírodného dedičstva ťažbou dreva. 

        
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Dostali ste vyšší účet za teplo? Na svedomí to môže mať váš sused

Príčin nedoplatkov v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt môže byť veľa – chyba pri počítaní aj zlá batéria.

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd rozhodoval viac ako osem hodín.


Už ste čítali?