Končí premnoženie lykožrúta v Tatrách ?

Autor: Rastislav Jakuš | 21.10.2008 o 12:15 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  2485x

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Zatiaľ nie sú zverejnené údaje o počte stromov ktoré odumreli tento rok. Na rôznych miestach je aj rôzna situácia. 

Objem odumretých stromov pri premnozeni lykozruta smrekoveho v oblasti Tatranskej Javoriny a Lysej Polany. Na polskej strane (TPN), kde bol bezzasahovy rezim, došlo k prirodzenému utlmeniu premnozenia. Pomerne rozsiahle smrekové lesy neboli napadnuté.Objem odumretých stromov pri premnozeni lykozruta smrekoveho v oblasti Tatranskej Javoriny a Lysej Polany. Na polskej strane (TPN), kde bol bezzasahovy rezim, došlo k prirodzenému utlmeniu premnozenia. Pomerne rozsiahle smrekové lesy neboli napadnuté.
 

Čo hovoria lapače ?

 

Niečo môže napovedať aj zverejnené výrazné zníženie odchytov do feromónových lapačov v centrálnych Vysokých Tatrách. Tento údaj je však orientačný. Hlavný front premnoženia (miesto kde lykožrúty napadajú stromy - hranica medzi napadnutými a nenapadnutými stromami) sa pohol do vnútra navrhovanej prísne chránenej zóny. Miesta sústredenia lykožrútov sa vzdialili od lapačov. Zníženie odchytu mohlo byť spôsobené aj týmto javom.

 

Obhliadka

Pomôcť môže aj jednoduchá obhliadka autom po ceste Slobody. Urobiť si ju môže každý. Stačí si urobiť niekoľko zastávok a pozrieť sa na lesy. Najlepšie je to robiť každoročne na jeseň. Človek si môže sám urobiť predstavu o vývoji. Stačí jednoducho porovnávať zmeny. Skúsenejší vedia, že hnedo-žiarivo červené stromy odumreli tento rok. Hnedé stromy sú staršie. Šedivé stromy bez ihličia sú veľmi staré.

            Keď to tak pravidelne robíme, uvidíme nasledovné:

Centrálne Vysoké Tatry

Na väčšine územia sú viditeľné len malé prírastky stromov odumretých v tomto roku (2008), zvlášť keď to porovnáme s veľmi veľkým prírastkom v roku 2007. Všetko nasvedčuje tomu, že začína prirodzený výrazný pokles premnoženia lykožrúta. Vrchol premnoženia tu bol pravdepodobne v minulom roku.

            Výnimkou sú plochy na južných svahoch Krivaňa. Tu je vrchol premnoženia spozdený. Pravdepodobne bol v tomto roku. Došlo tu k výraznému náletu na skupiny stojacich stromov.

 

Liptovské hole

Na západ od Tichej doliny došlo k výraznému náletu lykožrútov na stojace stromy. Tu počet lykožrútov zatiaľ neklesá.

 

Záver

Všetko naznačuje, že v Centrálnych Vysokých Tatrách začína koniec premnoženia lykožrúta. Potvrdiť to môžu tohoročné údaje z monitoringu napadnutých stromov. Úplne si môžeme byť istý, až keď tento trend bude pokračovať aj na budúci rok.

(ospravedlňujem sa čitateľom, nebudem včas stíhať reagovať na diskusiu, som v terene)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.

DOMOV

Dobré ráno: Na Slovensku vyhrávajú leniví a zbabelí politici

Ako si rozoberáme základy demokracie.


Už ste čítali?