reklama

Klasika a huba môžu zastaviť lykožrúta.

Uvedomujem si, že boj ochranárov a lesníkov je zničujúci pre horské lesy. Ak to bude takto pokračovať ďalej, tak v Nízkych Tatrách ostanú len suché lesy a vyrúbané holiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)
Lykožrút smrekový usmrtený hubov - Beauveria.
Lykožrút smrekový usmrtený hubov - Beauveria. 

Jediný 100 % účinný a lesníckou praxou overený spôsob na zastavenie premnoženia lykožrúta ľudskou rukou je včasná ťažba a asanácia stromov obsadených lykožrútom. Takéto stromy sú obyčajne zelené a ťažko sa vyhľadávajú. Keď koruny smrekov zhnednú, je už obyčajne neskoro. Kôra aj s lykožrútmi zo stromov opadáva. Ťažbou sa potom likvidujú hlavne parazity a predátory lykožrúta. Porasty sa otvárajú slnku. Takáto neskorá ťažba skôr napomáha ďalšiemu síreniu premnoženia.

 Vzhľadom k tomu, že vietor a lykožrút zasiahli smrečiny vo veľkej časti Európy, na trhu je veľa kalamitného dreva. Ceny dreva výrazne klesli. Lesníkom sa ekonomicky neoplatí včas ťažiť stromy napadnuté lykožrútom. Takže lykožrút sa šíri ďalej. Veľkoplošné chemické postreky lesov sa dajú chápať ako zúfalý pokus o zvrátenie situácie , ktorý urobil oveľa viac škody ako osohu. Bariéry feromónových lapačov v takejto situácii nedokážu zásadne zmeniť situáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zastávam názor, že v tejto situácii môže výrazne spomaliť alebo zastaviť šírenie lykožrúta len výrazná podpora prirodzených nepriateľov lykožrúta. Výskum a vývoj najviac pokročil v prípade huby "Beauveria bassiana". Táto huba sa prirodzene, vo veľkých množstvách vyskytuje lesnej a v poľnohospodárskej pôde. Problém je v tom, že lykožrút si proti nej vytvoril obranné mechanizmy, ktoré sa obyčajne narušia vtedy, keď začne mať nedostatok vhodnej potravy - oslabených stromov. Vhodným zásahom sa však dá spôsobiť napadnutie lykožrúta hubou a zastavenie premnoženia. Množstvo použitých spór nemusí výrazne zvýšiť celkové množstvo spór v lese, ale môže byť účinné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Hubu možno aplikovať vo forme postreku alebo vo forme prášku. Takisto možno na šírenie huby použiť feromónové lapače. Na zásahy možno použiť registrovaný kmeň huby, ktorý sa používa poľnohospodárstve vo svete, ale aj u nás. Druhy spôsob je izolácia miestnych kmeňov húb na daných lokalitách ich namnoženie a použitie. Druhý spôsob sa poloprevázkovo už 2 roky používa v NP Šumava.

 Osobne som videl 100 % úmrtnosť lykožrútov na kmeňoch ošetrených hubou. Zatiaľ sa uvažuje s účinnosťou okolo 60 %. Účinok huby je dosť premenlivý. Styk lykožrúta s hubou neznamená že lykožrút hneď zomrie. Na to aby umrel musia byť vhodné teplotné a vlhkostné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Obyčajne sa uvažuje s tým, že hubové ochorenia hmyzu sú neselektívne voči hmyzu. Je to však zložitejšie. Beauveria nenapáda včely a blanokrídly hmyz. Vyhovuje jej teplo a vlhko pod kôrou, kde sa vyvíja lykožrút. Môžeme hovoriť o tom, že je funkčne selektívna. To znamená že zo 100 postriekaných lykožrútov zomrie 100. Ak však postriekame 100 pestrošov, prirodzených nepriateľov lykožrúta, zomrie ich menej ako 10. Táto huba sa bežne používa v skleníkoch spolu s hmyzími parazitmi alebo predátormi. Teplota krvi cicavcov a vtákov je pre ňu smrteľná. Takže ich nemôže nakaziť.

V prípade že by sa spojilo použitie klasických opatrení používaných lesníckou prevádzkou (včasná ťažba tam kde je to prípustné a vhodné), bariér feromónových lapačov a hubových chorôb hmyzu, premnoženie možno zastaviť.

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu